Storytel na swojej stronie zapowiedział powieść i streścił fabułę w następujący sposób:
Najlepsza książka mistrza powieści sensacyjnych z Wielką Historią w tle, czytana przez Przemysława Bluszcza! Przez ponad sześćdziesiąt lat (1927-90) toczy się polsko-grecka saga łącząca pokolenia i wiodąca nas przez zdumiewający labirynt losów czwórki bohaterów. Od Salonik po Gdynię, z wyspy Wolin po Belgrad i od Wrocławia do Kairu... „Katharsis” to powieść pełna zaskakujących zwrotów akcji, sensacyjnych zdarzeń, miłości i odsłon życia, których nigdy nie można przewidzieć.
Kostas Tosidos, bohater greckiej partyzantki w 1949 roku wraz z rodziną trafia do tajnego szpitala na polskiej wyspie Wolin. Zmienia tożsamość, lecz nieoczekiwanie dopada go grecka przeszłość, która poprowadzi go ku tragedii.
„Sacharyna”, przemytnik z Gdyni lat trzydziestych, staje się królem czarnego rynku, ale zdrada, a potem wojna zmieniają jego życie w ciąg iście szatańskich zdarzeń i ich konsekwencji.
Janis, syn Kostasa, po wojnie w dramatycznych okolicznościach przerwa karierę bokserską. Zostaje milicjantem, a jedno ze śledztw poprowadzi go ku rozwiązaniu największej tajemnicy jego ojca.
„Zulus”, wychowanek „Sacharyny” napisze własny rozdział powojennej historii przestępczej Gdyni, choć los przeznaczy mu całkowicie inną rolę.
Pozornie niezależne historie czwórki bohaterów „Katharsis” przecinają się w jednym miejscu: w kopalni rudy uranu w sudeckim Kletnie, gdzie w latach 1949-52 Sowieci wydobywali surowiec do budowy własnej bomby atomowej.
Katharsis to nie tylko misternie poprowadzona, pasjonująca opowieść o ludziach wciągniętych w wir historii i uczuciach, które bez względu na okoliczności decydują o naszych wyborach. Między przemytnikami, bandytami, agentami służb specjalnych, spolszczonymi Grekami i ukrywającymi się w Egipcie nazistami Maciej Siembieda snuje ponadczasową i ponadnarodową opowieść o dobru i złu, zagadkach tożsamości, próbach życia w zgodzie ze sobą, a wreszcie o polityce, będącej najbardziej plugawą i fałszywą dziwką, jaką nosi ta ziemia.
Brawurowe, godne greckiej tragedii zakończenie powieści pozostawia czytelnika oszołomionego nie tylko kunsztem pisarskim autora, ale także konfrontacją z pytaniami, które od zawsze stawia nam literatura: o granice naszej wolności, zależność od zrządzeń losu oraz cenę prawdy, która nie zawsze nas wyzwala.
Trylogię Grecką kierowane sobie tylko wiadomymi przesłankami podsunęły mi w propozycjach algorytmy Storytela. Posłuchałem i wsiąkłem...
Według algorytmów Katharsis, jak i cały cykl, miał być thrillerem, ale to zbyt wąska szufladka. Powieści, która powinna zainteresować nie tylko fanów historii, wielopokoleniowych sag, kryminału czy thrillera, może być świetną inspiracją dla wszystkich Mistrzów Gry prowadzących gry we współczesnych czasach. Bowiem Maciej Siembieda bardzo sprawnie i wiarygodnie splótł ze sobą losy kilkunastu wywodzących się z różnych środowisk i krajów ludzi, a także wprowadził wiele zaskakujących zwrotów akcji.
Nie jest to jednak lektura łatwa i przyjemna, bo autor dość sugestywnie przedstawia niełatwe losy swoich bohaterów z trudem przedzierających się przez trudne czasy II Wojny Światowej i komunistycznej Polski, a zakończenie historii trudno uznać za szczęśliwe.
Więcej o samej powieści przeczytacie między innymi na łamach portalkryminalny.pl oraz nakanapie.pl.
W chwili gdy piszę tego posta, czytany przez Przemysława Bluszcza audiobook oceniły 2105 osób, a w 5 stopniowej skali otrzymał ocenę 4.9.
Audiobook na łamach serwisu Storytel znajdziecie TUTAJ.
Audiobook na łamach serwisu Storytel znajdziecie TUTAJ.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz