poniedziałek, 23 czerwca 2014

Kalendarz Imperium.

Kalendarz Imperium to jest powszechnie stosowany (choć nie jedyny) sposób odmierzania upływającego czasu. Oprócz innych celów, służy do wyznaczania dat najważniejszych świąt religijnych, choć zdarza się, że niektóre odosobnione wioski i osady, na skutek zaniedbań w prowadzeniu rachuby czasu, gubią całe dnie, tygodnie a nawet lata.

W kalendarzu Imperialnym rok liczący czterysta dni jest podzielony na dwanaście miesięcy po trzydzieści dwa lub trzydzieści trzy dni i sześć osobnych świąt umieszczonych pomiędzy miesiącami. Cztery to święta związane z porami roku - letnim i zimowym przesileniem i wiosenną i jesienną równonocną. Pozostałe dwa przypadają na dni, w których oba księżyce są w pełni. Ludzie obawiają się tych dwóch dni i w czasie Hexensnacht (Nocy Wiedźm) i Geheimnisnacht (Nocy Tajemnicy) nawet najwięksi niedowiarkowie starają się unikać nieziemskiego światła księżyców. Wieczorami wszyscy mieszkańcy chowają się do domów lub karczm, a drzwi zamykane są na wszystkie spusty; nawet żebrak znajdzie wtedy schronienie w gospodzie; mówi się, iż w nocy wszelakie złe moce i demony wychodzą z ukrycia i tańczą na szczytach gór, a każdego nieszczęśnika, który nie zdążył się schować porywają i składają w ofierze mrocznym bogom.

Należy pamiętać, że Hexenstag poprzedza Hexensnacht, podobnie jak Geheimistag jest wigilią Geheimnisnacht.

Miesiące
Każdy z dwunastu miesięcy posiada swe własne miano, najczęściej związane z uprawą ziemi lub ważnymi świętami. Są to: Nachexen - Powiedźcie, Jahrdrung - Zmiana Roku, Pflugzeit - Czas Orki, Sigmarzeit - Czas Sigmara, Sommerzeit - Czas Lata, Vorgeheim - Przed Tajemnicą, Nachgeheim - Po Tajemnicy, Erntezeit - Czas Zbiorów, Braunzeit - Czas Warzenia, Kaldezeit - Czas Mrozów, Ulriczeit - Czas Ulryka, Vorhexen - Przedwiedźmie.
Niektórzy ludzie, przede wszystkim Magistrowie Jadeitu, odmierzają czas zgodnie z fazami księżyców. Biały księżyc, Mannslieb (czyli Ukochany Mannana), utrzymuje równy, dwudziestopięciodniowy cykl od pełni do pełni, podczas gdy Morrslieb (Ukochany Morra), bladozielony księżyc Chaosu, zdaje się poruszać po niebie bez żadnego dostrzegalnego wzorca, czasami pozostaje w pewnej fazie przez kilka tygodni, czasami zupełnie ją pomija.

Dni tygodnia
Tydzień trwa osiem dni, których nazwy prawdopodobnie pochodzą jeszcze z czasów sprzed powstania Imperium. Są to kolejno: Wallentag - Dzień Pracy, Aubentag - Dzień Poboru, Marktag - Dzień Targowy, Backertag - Dzień Wypieków, Bezahltag - Dzień Podatków, Konigstag - Dzień Królewski, Angestag - Początek Tygodnia oraz Festag - Dzień Świąteczny. Spośród ośmiu dni tygodnia na odpoczynek przeznaczony jest Festag. Zamknięte są wtedy sklepy i kramy, a karczmy przyjmują tylko gości na nocleg i raczej nie uświadczysz dań na życzenie. To dzień postu i nie spożywa się wtedy żadnego mięsiwa. Ludzie idą na nabożeństwa i modlą się. To czas zadumy i refleksji - tak przynajmniej uczą kapłani. Tego dnia nie powinno się pracować, ani handlować. Różnie z tym bywa, co zależy od surowości i bogobojności miejscowego władcy i wpływów kleru.

Podział doby
Mieszkańcy Starego Świata dzielą dobę na sposób usystematyzowany przez Kult Vereny. I tak pierwszą godzinę doby nazywają jutrznią lub vigiliae, przypada ona pomiędzy 2.30 a 3 w nocy. Druga godzina zwie się laudą lub matutiną, zaczyna się około 5 lub 6 rano i kończy się kiedy zaczyna dnieć. Trzecia godzina - pryma przypada około 7.30. Czwarta godzina to tercja i przypada około 9. Południe do seksta, między 14 a 15 przypada nona. Nieszpory zaczynają się około 16.30 i trwają do zmroku. Kompleta zamykająca dzień przypada około 18 lub po zachodzie słońca.

Mniejszą jednostką czasu jest klepsydra odpowiadająca jednemu kwadransowi czyli piętnastu minutom oraz pacierz odpowiadający jednej minutę.

Księżyce
Dokoła Znanego Świata krążą dwa księżyce Mannslieb i Morrslieb. Miesiąc księżycowy Mannslieba trwa 25 dni, mniejszy z księżycy Morrslieb, nie ma ustalonego cyklu czasami pozostaje w pewnej fazie przez kilka tygodni, czasami zupełnie ją pomija.

Istnieją różne legendy dotyczące powstania chaotycznego księżyca. Niektórzy głoszą, że istniała kiedyś brama, przez którą demony wkraczały do Znanego Świata. Morr pokonał i uwięził je, a z pozostałości rozbitej bramy stworzył księżyc, aby ludzie nie zapomnieli o czynie Pana umarłych i snów. Inne historie mówią, o czasach gdy eksplodowały międzygwiezdne wrota Dawnych Slannów, wówczas to, Chaos przeniknął do Znanego Świata a wielka bryła Upiorytu wystrzeliła w niebiosa, gdzie nieprzerwanie krąży po dziś dzień.


¤ - pełnia Morrslieba; ○ - pełnia Mannslieba; ● - nów Mannslieba

Morrslieb może być w pełni także w inne noce, jednak ze względu na jego chaotyczną orbitę, nie sposób przewidzieć tego na więcej niż kilka dni naprzód. Jednak w Hexensnacht i Geheimnisnacht jest zawsze w pełni.


Zachęcam także do POLUBIENIA gry Warheim FS na FB,
dołączenia do BLOGOSFERY oraz komentowania wpisów!
Zapraszam także na forum AZYLIUM, które skupia graczy
Mordheim i Warheim FS.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz