poniedziałek, 15 grudnia 2014

Historia magii. Część 24. Tradycja Cienia.

Szara mgła nad ziemią unosi się
A czego dotknie zmienia się.

Wiatr i pogoda, rozum i ruch,
Tylko w Szarym hartuje się duch.
Tradycja Cienia to magia kamuflażu, iluzji i zamętu, a czasem także podstępu i zaskoczenia. Opiera się na manipulacji Ulgu - szarym Wiatrem Magii. Magistrowie tej Tradycji nazywani są szarymi czarodziejami (Espada de la Guardiana) i bywają wyjątkowo tajemniczy. Zwykle skrywają swoje prawdziwe cele i uczucia pod maską pozorów. Prości ludzie zwą ich magikami lub sztukmistrzami.

Wraz ze wzrostem mocy czarodzieje stają się jeszcze bardziej skryci i milczący. Szczupłością sylwetki i lekkością ruchów przypominają nieco złodziei i łotrzyków, choć przenikliwe, szare oczy przeczą temu wrażeniu. Zwykli ludzie zazwyczaj nie zapamiętują ich wyglądu, ani rysów twarzy, które wydają się nie wyróżniać niczym szczególnym. Plotki głoszą, że czarodzieje zmieniają swój wygląd, by dostosować się do otoczenia, w jakim przebywają. Ale to chyba zbyt trudna sztuka, nawet dla mistrzów magii iluzyjnej.
  • Kolegium: Cienia
  • Nazwa własna: Kapituła Cienia
  • Popularne tytułu Magistrów Ulgu: Szarzy Czarodzieje, Iluzjoniści, Szarzy Strażnicy, Sztukmistrzowie, Magikowie
  • Kolor: Szary
  • Symbole: Miecz Sądu, Kaptur, Mgła
  • Wiatr Magii: Ulgu
Ulgu
Ulgu to Szary Wiatr Magii. Jest Eterycznym odpowiednikiem poczucia zagubienia i zakłopotania. Stanowi niematerialną siłę dezorientacji i oszustwa. Jest zagadką, zaskoczeniem i paradoksem. To usposobienie ukrycia, iluzji i mistyfikacji.
Ulgu ukazuje się osobom obdarzonym wiedźmim wzrokiem pod postacią gęstej mgły, sunącej tuż nad ziemią. Zwykłych ludzi objętych jej wpływem ogarnia nieufność i zakłopotanie. Ulgu jest przyciągane przez mgły i opary świata materialnego. Szara Mgła otula je swoją zasłoną, skrywając wszystko w Eterycznym cieniu. Ulgu najbardziej ze wszystkich Wiatrów Magii wrażliwy jest na prawdziwy wiatr w świecie materialnym. W trakcie burz i sztormów zbiera się w szare chmury energii, wtedy też Szara Magia jest najsilniejsza. Szary Wiatr ochładza powietrze, sprawiając że w jego mgłach nawet zwykłym ludziom ciarki przechodzą po plecach. Ulgu rzuca szare cienie na rzeczywistość, przesłaniając ją i wypaczając.

Opis
Magistrowie Kolegium Cienia manipulują Szarym Wiatrem oszustwa i ukrycia. Imperialny Dekret o Magii określa magię Ulgu terminu Taumaturgia Kryptoklasyczna, co tłumaczyć można jako sztukę magiczną, której esencją jest tajemnica i ukrycie prawdziwej postaci rzeczy. 

Szara Magia
Tradycja Cienia to magia oparta ściśle na naturze Szarego Wiatru. Jest to sztuka iluzji, oszustwa oraz ukrycia.

Tradycję Cienia powszechnie nazywa się sztuką iluzji, choć jest to jedynie jedna z gałęzi magii zajmującej się oszukiwaniem zmysłów. Czarodzieje Cienia z równą łatwością ożywiają koszmary, jak i słodkie senne marzenia. Są mistrzami złudzeń i finezyjnych kłamstw. Magia iluzyjna jest niezwykle przydatna na polu bitwy, gdyż może zwiększyć, zmniejszyć lub całkowicie ukryć liczbę sprzymierzonych żołnierzy. Może też sprawić, że nagle przybiorą przerażający wygląd.

Jednakże tajne powołania czarodziei Cienia jest znacznie bardziej złowrogie.

Obowiązki i kontrakty
Chociaż czarodzieje Cienia, podobnie jak Magistrowie innych Kolegiów, mają obowiązek służby w Armii Imperialnej, ich przydatność poza polem bitwy jest znacznie większa.
Patrząc na rozpadające się, zaniedbane budynki Kolegium Cienia, mało kto przypuszcza, że stoi u wrót jednej z najpotężniejszych i najbardziej wpływowych organizacji w Imperium. Liche ściany Kolegium skrywają bowiem wiele tajemnic i mrocznych sekretów. Kolegium Cienia zarządza doskonale zorganizowaną i efektywną siatką szpiegowską. Siatka ta nie pracuje na rzecz indywidualnych arystokratów, Książąt-Elektorów lub Imperatora, lecz dla dobra Kolegium, a pośrednio - całego Imperium.

Głównym zadaniem czarodziei Cienia, podobnie jak Hierofantów, jest tropienie i ujawnianie wewnętrznych wrogów Imperium oraz obrona ideałów kraju. O ile jednak główną specjalizacją Hierofantów jest egzorcyzmowanie demonów i czarnoksięskich upiorów, czyli eliminowanie nadprzyrodzonych wrogów Imperium, o tyle czarodzieje Cienia działają w charakterze kontrwywiadu, izolując oraz eliminując wrogie sieci szpiegowskie i nielegalne organizacje podkopujące imperialne struktury cywilne, militarne, polityczne oraz religijne. Czarodzieje Cienia to specjaliści w zakresie dyplomacji, szpiegostwa, a nawet skrytobójstwa. Oczywiste jest, że na tym polu czary perswazji, odwrócenia uwagi, ukrycia i iluzji są nad wyraz przydatne.

Czarodzieje Cienia często popadają w konflikty z łowcami czarownic, którzy uważają, że licencjonowanym czarownikom z reguły nie można ufać, a już zwłaszcza wtedy, gdy ingerują w sprawy łowców czarownic. Inkwizycja nie zdaje sobie sprawy z faktu, że Kolegium Cienia jest jedyną instytucją, która posiada możliwość tropienia i eliminacji wewnętrznych wrogów Imperium cieszących się polityczną nietykalnością bądź takich, którzy wspięli się ponad prawo.

Czarodziei Cienia jest zaledwie garstka, jednak są oni mistrzami iluzji i taktyk skrytobójczych. Dzięki swoim umiejętnościom odwracania uwagi, z łatwością przenikają struktury nawet najbardziej utajnionych organizacji. Potrafią niezauważalnie wchodzić i wychodzić ze strzeżonych budynków, eliminować zdrajców i tak pozorować morderstwa, aby winą za nie obarczono kogoś innego. Czarodzieje Cienia są również specjalistami w zakresie dezinformacji społeczeństwa i niejawnych działań propagandowych.

Trudno rozpoznać Magistra Kolegium Cienia, jeśli sobie tego nie życzy. Bogom ducha winny staruszek podróżujący z trupą cyrkową, młoda kobieta wykonująca drobne iluzjonistyczne sztuczki na rynku miejskim, zmęczony podróżą wędrowiec w kącie zadymionej gospody, ogolony nowicjusz demonologicznego kultu, żebrak, kapłan, kupiec, szlachcic, dyplomata lub żołnierz z blizną na twarzy - czarodziej Cienia może przypominać kogokolwiek.

Kolegium Cienia teoretycznie podlega władzy Imperatora, jednak rzeczywistość wygląda odrobinę inaczej. Kolegium Cienia spełnia obowiązek nałożony nań przez Imperialny Dekret o Magii - jego Magistrowie służą przez wyznaczony czas w oddziałach imperialnych. Jednak Volans, pierwszy Najwyższy Patriarcha, oraz Patriarchowie Kolegium Cienia (obecnym Patriarchą jest Magister Reiner Starke) zakazali czarodziejom Cienia podpisywania prywatnych kontraktów i służby zarobkowej. Miało to uchronić ich przed wplątaniem się w polityczne rozgrywki i intrygi Książąt-Elektorów oraz innych możnowładców. Kolegium Cienia nie mogło pozwolić sobie na takie marnowanie czasu i sił, gdyż jego głównym zadaniem jest walka z knowaniami Chaosu i obcych wywiadów, a nie przeważanie szal w wewnętrznych utarczkach politycznych. Ponieważ pierwsi Magistrowie Kolegium Cienia dopuszczali możliwość, że któryś z Imperatorów zdradzi na rzecz Chaosu i stanie się największym wrogiem Imperium, postanowiono utrzymywać zdolności czarodziei Cienia w najgłębszej tajemnicy. W dniu dzisiejszym nikt - włączając w to Imperatora, Książąt-Elektorów, władze kultów religijnych, gildie kupieckie i burmistrzów miast - nie podejrzewa nawet, do ilu tajnych operacji i przedsięwzięć dochodzi codziennie z inicjatywy Kolegium Cienia.

Jednak praca Szarych Czarodziei wydaje się nie mieć końca. Wiele wpływowych osób w państwowych strukturach Imperium jest w rzeczywistości kultystami Chaosu, którzy wykorzystują wszelkie dostępne im zasoby i władze, aby utrudnić lub zablokować działania Kolegium Cienia. Z tego właśnie powodu jest to najbardziej rozproszona ze szkół magii. Brak scentralizowanych struktur organizacyjnych utrudnia przewidywanie działań, jak również zwiększa bezpieczeństwo poszczególnych czarodziei Cienia. Magistrów Kolegium Cienia można spotkać w służbie bądź na dworach wielu ważnych magnatów, kupców oraz szlachty. Bardzo często osoby te nie wiedzą, kogo goszczą lub zatrudniają. Arcymagowie Kolegium Cienia dokładają wszelkich starań, aby Magistrowie Kolegium byli w swoich poczynaniach ściśle związani postanowieniami Imperialnego Dekretu o Magii oraz surowymi zasadami Kolegium. Czarodziejom Cienia wolno korzystać ze sztuczek magicznych tylko dla dobra społeczeństwa imperialnego, a nigdy dla własnych korzyści, ani dla militarnego, politycznego lub ekonomicznego zysku osób, dla których pracują. Czarodzieje Cienia składają też śluby ubóstwa. Nie wolno im gromadzić bogactw ani innych dóbr bezpośrednio podnoszących standard życia. Złamanie tych ślubów jest wyjątkowo surowo karane przez władze Kolegium.
Kolegium Cienia wykonało egzekucję lub przeprowadziło procedurę wygaszenia większej liczby swoich członków niż jakiekolwiek inne Kolegium. Jest to dowód na to, że czarodziei Cienia obowiązuje polityka zerowej tolerancji. Magistrowie Cienia to ludzie zaufani albo martwi.

Czarodzieje Cienia
Po zrzuceniu przebrań, codzienne stroje czarodziei Cienia są utrzymane w tonacjach szarości. Magistrowie Kolegium Cienia noszą obszerne szaty z głębokimi kapturami i szarfami, którymi zasłaniają twarze. Ciała Magistrów Cienia są zazwyczaj żylaste i chude, zmęczone dalekimi podróżami i nieustannym życiem w skrajnym napięciu.

Symbolem Tradycji Cienia jest miecz, symbolizujący niewzruszoną sprawiedliwość. Większość Szarych Czarodziei nosi przypięte do pasa bądź sprytnie ukryte miecze i umie się nimi posługiwać. Starsi Magistrowie Cienia wspierają się niekiedy na poskręcanych drewnianych laskach.

Mentalność
Czarodzieje Cienia rzadko przebywają w jednym miejscu przez dłuższy czas. Są niespokojnymi, ciekawymi świata i niezależnymi osobami, a ich obowiązki wymagają od nich częstych podróży. Wyprawy te rzadko są jawne, najczęściej rozpoczynając się pod osłoną ciemności. Przypadkowi świadkowie nieustannie odnoszą wrażenie, że wyruszający w drogę Magister ma złe zamiary lub wyrusza, aby odebrać komuś życie. Czarodzieje Cienia rzadko rozmawiają o swoich zadaniach. Są doskonale świadomi podejrzeń, jakie żywią wobec nich zwykli mieszkańcy Imperium i starają się - na ile to możliwe - nie ujawniać publicznie swojej przynależności do tego Kolegium. Preferowany styl działania Magistrów Cienia to dyskretne operacje i wielowarstwowe, zakamuflowane intrygi.

Czarodzieje Cienia słyną ze swej praktyczności. Od uczniów wymagają skrajnego poczucia odpowiedzialności oraz bystrego umysłu. Cenią sobie umiejętności dyplomatyczne, w tym sztukę retoryki i debaty. Bardzo często pełnią rolę mediatorów w poważnych konfliktach. Historia Kolegium Cienia to opowieść o ascetyzmie, zręcznej dyplomacji oraz wieloletniej, bezpardonowej walce z Mrocznymi Potęgami.

O Magistrach Kolegium Cienia nie można powiedzieć, że są kryształowo uczciwi lub przestrzegają litery prawa imperialnego. Cechuje ich jednak niesamowita lojalność wobec Kolegium. Na pierwszych czarodziei Cienia Teclis wybrał ludzi najbardziej zaufanych, inteligentnych i honorowych. Elfi Mistrz Wiedzy doskonale zdawał sobie sprawę z pokus, jakim jego wybrańcy będą musieli stawić czoła.

Symbol Kolegium przypomina jego członkom, że życie badaczy magii jest bezwartościowe, jeśli mądrość i wiedza nie są aktywnie wykorzystywane z korzyścią dla Imperium.

Uczniowie
Z uwagi na charakter swoich działań, czarodzieje Cienia rzadko biorą do terminu uczniów, którzy mają więcej niż kilkanaście lat. Dłuższy żywot to większa szansa wplątania się w intrygi, posiadania wrogów i mrocznych tajemnic - a przynajmniej tak uważają Magistrowie Kolegium Cienia. Podejrzliwi czarodzieje nigdy nie przyjmują polecanych im uczniów, preferując wyszukiwanie na własną rękę odpowiednich kandydatów. Najczęściej do terminu trafiają osoby, które nigdy w życiu nie chciały mieć nic wspólnego z czarodziejami i magią.

Czarodzieje Cienia nieustannie podróżują. Zmusza to uczniów, którzy pragną się czegokolwiek nauczyć, do wiernego towarzyszenia swoim mentorom. Podróże pomagają im zdobyć szeroką wiedzę, lecz z drugiej strony, bardzo często młodzi adepci dowiadują się o planach i działaniach swojego mistrza, o których ten nigdy nie miał zamiaru opowiadać. Być może z tego powodu wielu uczniów Kolegium Cienia znika w niewyjaśnionych okolicznościach jeszcze przed awansem na wędrownego czarodzieja.

Reputacja Kolegium
Spośród wszystkich czarodziei, Magistrowie Cienia są najbardziej skryci i najtrudniej ich rozpoznać. Zwykli ludzie im nie ufają, podejrzewając o niecne knowania i konszachty ze złowrogimi siłami. Gorszą reputację mają chyba tylko Czarodzieje Śmierci. Do Iluzjonistów przylgnął przydomek oszuści, chociaż oni sami nazywają się Szarymi Strażnikami. Moce Magistrów Kolegium Cienia, chociaż znaczne, nie służą pomocą zwykłym mieszkańcom Imperium, gdyż koncentrują się na sztukach ukrycia, iluzji, oszołomienia oraz skrytobójców.

Budynki Kolegium
Kolegium Cieni mieści się w zniszczonym i lichym kamiennym budynku, usytuowanym z tyłu altdorfskiej dzielnicy biedoty, nieopodal tanich burdeli i podejrzanych spelun. Terenów tych unika nawet straż miejska, a żaden uczciwy obywatel nie zaryzykowałby wdepnięcia w to gniazdo złodziei i rzezimieszków. Czarodzieje Cienia nie należą jednak do zwykłych i uczciwych obywateli.

Budynek Kolegium nie jest wielki. Wyglądem przypomina pobliskie domy. Prowadzi do niego wiele tajemnych wejść, zarówno z okolicznych ulic, jak i kanałów ściekowych. Dostępu bronią potężne zaklęcia iluzyjne. Nic dziwnego, że nie zdarzyło się, aby ktoś przypadkiem odnalazł drzwi do Kolegium Cienia.

W wyglądzie samego Kolegium jest coś strasznego, a zarazem niesamowitego. W murze brakuje cegieł, zaprawa miejscami się wykrusza, fundamenty osiadają, dach wydaje się dziurawy i zapadający, a futryny okien pokrywa grzyb i zgnilizna. W kominie żyją gołębie, a pojedyncza wieżyczka jest domem dla rodziny białych sów.

Wnętrze Kolegium jest równie odrażające. Pod zakurzonymi i zapleśniałymi ścianami, w głębokich niszą stoją obłupane posążki gargulców. Komnaty są puste i zniszczone. Wszędzie wiszą gęste pajęczyny, a jedyne laboratorium zagraca stary, zepsuty sprzęt i potłuczone szkło. Pod sufitem wiszą ulepione z błota gniazda jaskółek, a ptasie i inne odchody znaczą podłogi opuszczonego na pozór Kolegium Cienia. Plotki głoszą, że gdzieś w zakamarkach budynku ukryta jest biblioteka zawierająca wiele cennych i rzadko spotykanych ksiąg. Niektóre dotyczą rzekomo mrocznych kultów i heretyckich wierzeń. Jednak tylko czarodzieje Cienia wiedzą, gdzie jej szukać. Nikt, komu udało się wejść do Kolegium bez zaproszenia, nie wyszedł stamtąd o własnych siłach. Może dlatego zamieszkujący po sąsiedzku złoczyńcy unikają przebywania w pobliżu budynku Kolegium.

Niekiedy w oknach Kolegium można dostrzec dziwne ogniki. Choć straż miejska uważa, że ekscentryczni czarodzieje zapalają je tylko po to, aby odstraszyć intruzów, prawda może być zupełnie inna, znacznie bardziej przerażająca.

Czarodzieje Cienia większość życia spędzają w podróży. W danej chwili w Kolegium zamieszkuje znikoma ich liczba. Nie do końca wiadomo, w jakim celu, ani kto utrzymuje ten budynek i sieć chroniących go zaklęć.

Osobistości
Reiner Starke, 
Magister Patriarcha Kolegium Cienia

Niewiele wiadomo o Magistrze Patriarsze Kolegium Cienia, a znane informacje nie muszą być prawdziwe. Reiner Starke jest człowiekiem wysokim, kościstym i siwowłosym. Nosi krótko przystrzyżoną siwą bródkę. Trudno ocenić jego wiek, gdyż wydaje się wiekowym i szanownym starcem, lecz zaskakuje wszystkich sprężystością kroku mężczyzny po trzydziestce. Jego oczy są przenikliwe i szare jak burzowe chmury. Mało kto dysponuje siłą woli wystarczającą, by wytrzymać jego spojrzenie. Mówi się jednak, że Reiner potrafi być czarującym rozmówcą. Jest również doskonałym nauczycielem, a uczniowie szanują go jak nikogo innego.

W kontaktach z wrogami Imperium, Starke jest bezlitosny i gotów wykorzystać wszelkie metody, aby zagwarantować bezpieczeństwo królestwa. Na prowincji chłopi często mylą Reinera z łowcą czarownic. Niektórzy wprost uważają, że jest czarnoksiężnikiem. Starke często gości w domostwach, w których wiara w Sigmara wydaje się podupadać. Ponieważ Reiner postrzega religię jako potężną siłę gwarantującą jedność Imperium, nie zawaha się przywrócić żarliwości wiernym, wykorzystując wszelkie dostępne metody - zastraszając, pouczając i oczywiście, sięgając po magiczne zaklęcia. Po wizycie Magistra Patriarchy Kolegium Cienia, pobożność w okolicy znacznie wzrasta.

cdn.

Zachęcam także do POLUBIENIA gry Warheim FS na FB,
dołączenia do BLOGOSFERY oraz komentowania wpisów!
Zapraszam także na forum AZYLIUM, które skupia graczy
Mordheim i Warheim FS.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz