Pani z Jeziora nie szczędziła mi swych łask. Dziatki moje wszystkie zabrała, szczęśliwe one teraz. Ja stary, pracować nie mogę, lecz imię Jej wysławiam. Dasz, panie, srebrnika?
- żebrak z L’Anguille.
Podobnie jak Imperium, Bretonnia to kraina ukształtowana przez religię. O ile jednak w państwie nad Reikiem i Talabecklandem dominuje Kult Sigmara Młotodzierżcy, wśród potomków Gillesa prawdziwą miłością darzy się Panią z Jeziora. Istnieją zasadnicze różnice między tymi dwoma wyznaniami. Fundamentem Kultu Sigmara jest jedność wszystkich obywateli Imperium, podczas gdy wiara w Panią z Jeziora to niemal wyłącznie domena arystokracji. Według podań Sigmar był człowiekiem, który dostąpił boskości. Jest więc symbolem, z którym łatwo się utożsamiać. Natomiast tajemnicza Pani z Jeziora zawsze budziła szacunek i lęk. Nie pomaga w tym niepokojąca praktyka porywania przez Panny Graala wszystkich dzieci, które przed ukończeniem trzeciego roku życia przejawiły oznaki talentu magicznego. Można więc powiedzieć, że powszechny Kult Pani z Jeziora wywiera silny, choć nie zawsze pozytywny wpływ na życie duchowe Bretonnczyków.
Pradawne plemiona Bretonów czciły wielu bogów. Na wschodzie, w górach, szczególną czcią otaczano Taala. W księstwach Montfort, Quenelles i Parravon nadal jest to oficjalna religia. Wojownicy z położonych na południu Brionne i Carcassonne, a także mieszkańcy Akwitanii, okazują wielką cześć wojowniczej bogini Myrmidii. Wśród plemion Bretonnów powszechne było czczenie duchów ziemi. Można je było zobaczyć o zmierzchu i o świcie, gdy zwiewne i na wpół widzialne, wędrowały wśród mgieł. Powiadano, że rządziła nimi potężna królowa, która ponad wszystko ukochała ziemie Bretonnów, a zwłaszcza liczne rzeki i jeziora. Z tego powodu zwano ją Panią z Jeziora. Każdy bretonnski wojownik mógł zanosić modły do bogini, by dała mu siły i męstwo do obrony swojej ojczyzny.
Odkąd Gilles le Breton ujrzał Panią z Jeziora, stała się ona główna boginią bretonnskiej szlachty. Ucieleśnia ziemię Bretonni, a także ideały, na których oparto królestwo. Chłopstwo czci Panią z Jeziora, ale w znacznie mniejszym stopniu. Chętniej oddają cześć bogom bardziej przystającym do ich trybu życia. Najbardziej popularny jest kult boga natury Taala i jego żony, bogini-matki Rhyi. Chłopi modlą się także do Shallyi, by uniknąć ospy i innych plag. Mieszkańcy terenów nadmorskich składają ofiary w hołdzie Mannanowi, bóstwu morza. W miastach, nękanych plagą przestępczości i nędzy, istnieje wiele sekretnych świątyń boga Ranalda - oraz wielu innych, bardziej mrocznych bóstw. Choć rycerze nie lekceważą starszych bogów, ich życie poświęcone jest obronie i służbie Pani z Jeziora.
Sir Gilbert ponaglił zdrożonego wierzchowca, podążając w kierunku posępnie wyglądającej osady. Droga była w koszmarnym stanie. Trudno uwierzyć, że ten trakt prowadził do kaplicy Płonącej Tarczy. Ale szlachcic z zamku, gdzie rycerz spędził poprzednią noc, był przekonany, że to właściwy kierunek.
Wreszcie dotarł do budynku, który wyglądał na gospodę. Na drzwiach widniały wymalowane jakieś znaki. Jakie to typowe dla tych wieśniaków… Przesądy i zabobony, zamiast żarliwej wiary, pomyślał Gilbert. Zsiadł z konia i podszedł do drzwi. Zastukał. Cisza, żadnej odpowiedzi. Zastukał jeszcze raz, odnosząc dziwne wrażenie, że w tej sytuacji jest coś przerażająco znajomego. Ujął pewnie rękojeść miecza i rozejrzał się czujnie wokół. Wreszcie zza drzwi dobiegł go głos.
- Poszedł precz!
- Otwieraj drzwi, w tej chwili! - zawołał Bretonnczyk, ale bez zbytniej nadziei. - Jestem Gilbert de Arnaud, rycerz Jego Prze…
Urwał, gdy drzwi otworzyły się z rozmachem.
- Uniżenie błagam o wybaczenie, mości rycerzu. Nie spodziewałem się tak znamienitego gościa… -
Karczmarz niemal klęczał w błocie. - Już szykuję najlepszy pokój, oczywiście ze wszelkimi wygodami.
Sir Gilbert westchnął z ulgą. Dobrze być w domu.
ciąg dalszy nastąpi...
(a wszystkie wpisy fluffowe opublikowane dotychczas dostępne są w czytelni).
Możecie także zostać Patronami DansE MacabrE i wesprzeć projekt za pośrednictwem strony patronite.pl.
A więcej o moim udziale na patronite.pl znajdziecie TUTAJ. |
You can also become Patrons of DansE MacabrE and support the project through the patronite.pl website.
And more about my participation at patronite.pl can be found HERE. |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz