wtorek, 30 lipca 2024

Kislev, część 23. Klasy społeczne, wojsko.

Wojsko chroniło kiedyś interesy arystokracji. Armie szlachty ścierały się czasami z oddziałami chłopskimi. Obecnie, w nowoczesnym wojsku, coraz większego znaczenia nabiera piechota, a kariera oficerska stoi otworem dla synów biurokratów oraz ludzi z niższych klas. Korpus oficerski, ciężka kawaleria i elitarna ciężka piechota nadal są zdominowane przez arystokrację norsmeńską, podczas gdy Gospodarowie i Ungołowie zasilają piechotę zaciężną.

Nadal istnieją elitarne oddziały ungolskich łuczników konnych, pełnią jednak w większości funkcje reprezentacyjne, gdyż rodzaj walki, do której byli przeznaczeni - szybkie i odważne wypady, skomplikowane manewry - został zastąpiony wielkim, zmasowanym atakiem, przeprowadzanym głównie w trudnym, leśnym terenie.

Po wielkim najeździe w AS2302 w Kislevie powstało wiele zakonów religijno-wojskowych, których członkowie poświęcają życie na walkę z Chaosem.

Zakon Białego Wilka działający w Kislevie jest odłamem elitarnego imperialnego Zakonu Templariuszy Ulryka. Na terenie Kisleva wojownicy Białego Wilka są raczej luźno zorganizowaną grupą berserkerów - są słabi taktycznie, ale za to straszliwi w walce wręcz.

Kolejnym elitarnym zakonem wojskowym jest Bractwo Niedźwiedzia, którego patronem jest Taal. Bractwo to specjalizuje się w walkach na terenie leśnym i górzystym. Co ciekawe, zakon składa się głównie z Gospodarów.

Legion Gryfów był kiedyś elitarną jednostką kawalerii, powstałą podczas wojny z Chaosem, obecnie przekształcił się w oddział najemników na usługach Imperium. Legion złożył przysięgę powrotu do Kisleva, jeśli tylko Car tego zażąda, jednakże wśród kislevksich oficerów panuje pogląd, iż czas oraz odległość mogą uczynić to zobowiązanie niemożliwym do spełnienia.

ciąg dalszy nastąpi...
(a wszystkie wpisy fluffowe opublikowane dotychczas dostępne są w czytelni).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz