poniedziałek, 30 czerwca 2014

Święta i święta religijne.


Noc Wiedźm (Hexensnacht)
Znana wśród starszych mieszkańców Starego Świata pod nazwą Hexensnacht, Noc Wiedźm zwiastuje nadejście kolejnego roku. Jest to złowróżbna noc dla wszystkich, którzy po zapadnięciu zmierzchu znajdują się poza domostwem. Całe rodziny gromadzą się we wspólnych izbach, gdzie przy blasku wielu świec opowiada się historie o duchach i zjawach. Zgodnie z wierzeniami ludowymi, tej nocy umarli wstają z grobów, przyciągani upiornym światłem obu księżyców. W czasie Nocy Wiedźm kapłani Morra odprawiają uroczyste nabożeństwa. Tej nocy bramy do świata umarłych i śpiących są szeroko otwarte. Jest to czas, który sprzyja przepowiedniom oraz wywoływaniu duchów zmarłych.

Noworoczne błogosławieństwo
Jest to obrzęd poświęcony Verenie. Ludzie proszą boginię o pomyślność na cały rok. Kapłani modlą się do swojej patronki, aby obdarzyła ich mądrością i natchnęła poczuciem sprawiedliwości.

Rozkwitanie (Mitterfruhl)
Poświęcony Taalowi, Ulrykowi oraz Mannanowi dzień zwiastuje zmianę pór roku i obwieszcza koniec zimy - czasu Ulryka. Taal zstępuje na ziemię jako Pan Lasów, ożywiając rośliny i wydobywając je spod śniegu. Pora Ulryka powoli dobiega końca, znikają śniegi i rozmarzają rzeki. Nadchodzą cieplejsze dni. Rybacy przygotowują swoje łodzie, modląc się do Mannana o udane połowy.

Pierwszy kufel 
Jest to pierwsze krasnoludzkie święto w roku, zwiastujące początek nowego sezonu piwnego. Wytacza się beczki i próbuje pierwszego piwa uwarzonego tego roku. W tym dniu złocisty napój leje się strumieniami we wszystkich krasnoludzkich twierdzach i koloniach.

Pierwszy dzień lata
Według legendy, tego dnia Sigmar wstąpił do nieba i stał się bogiem. Jest to uroczyste święto, spędzane na hucznych zabawach i wystawnych ucztach. Radosne za dnia święto nocą nabiera powagi i dostojeństwa. Noc, zwana Świętem Czuwania jest obrządkiem praktykowanym od dwustu lat. Święto zostało ustanowione przez Magnusa Pobożnego, który chciał w ten sposób uczcić pamięć zmarłych obrońców Imperium, którzy bronili królestwa podczas wielkiej Inwazji Chaosu. W czasie święta, wierni wypatrują także boskich znaków, które mają ostrzec obywateli Imperium przed nadciągającym zagrożeniem. Podczas całonocnych uroczystości mieszkańcy zbierają się przed świątyniami Sigmara, gdzie flagelanci umartwiają swe ciała zaś prezbiterzy wygłaszają wzniosłe przemówienia i kazania.

Dzień Słońca (Sonnstill)
W dzień letniego przesilenia mieszkańcy Starego Świata oddają cześć bóstwom natury, Taalowi i Rhyi, spędzając czas na tanecznych zabawach. Zgodnie z ludowymi wierzeniami, jest to najlepszy czas na poczęcie dzieci. Nieprzypadkowo pokrywa się ze starożytnym, druidycznym świętem płodności. Jest to święty czas dla Elfów, którzy w tym dniu dziękują swoim bóstwom za dary natury.

Saga
W czasie drugiego krasnoludzkiego święta w roku opowiada się wspaniałe historie o pogromcach trolli, epickich bitwach i mądrości Przodków, oczywiście przy kuflu piwa.

Noc Tajemnicy (Geheimnisnacht)
Zwana przez starszych mieszkańców Geheimnisnacht, Noc Tajemnicy jest drugim co do ważności świętem Morra. Oba księżyce są w pełni, a bariera między krainami żywych i zmarłych staje się cienka. To dobry czas na wszelkiego rodzaju wróżby i przepowiednie, zwłaszcza że jest to noc znacznie bezpieczniejszy od Nocy Wiedźm.

Tydzień ciasta
To prawdziwy festiwal obżarstwa i nieróbstwa. W tym czasie Niziołków ogarnia szał pieczenia i pożerania ogromnych ilości naleśników, ciast i wszelkiego rodzaju słodyczy. Mieszkańcy Imperium powoli zaczynają przyswajać sobie tę uroczystość, uznając ją za nową okazję do zabawy.

Przekwitanie (Mittherbst)
W dniu równonocy jesienne Taal i Rhya oddają Ulrykowi władzę nad światem przyrody. Zaczyna się zima. W tym dniu pali się wielkie ogniska, do których chłopi wrzucają część plonów w podzięce za łaskę Rhyi, Matki Ziemi.

Drugi szpunt
Jest to trzecie święto Krasnoludów w roku. Zgodnie z tradycją, należy sprawdzić, czy piwo już dojrzało. A najlepiej to robić przy opowieściach o bohaterskich walkach z goblinami i orkami.

Uśpienie (Mondstille)
Zimowe przesilenie to dzień wyznaczający pełnię władzy Ulryka i nadejście największych mrozów, na czas których przyroda zapada w długi sen. W tym dniu chłopi rozpalają ogniska dla Taala i Rhyi, by mogli wrócić na ziemię i ożywić siły natury.

Ostatnia beczka
Wbrew pozorom, ostatnie krasnoludzkie święto w roku jest wyjątkowo radosne i z dawna wyczekiwane. Zgodnie z tradycją, wszystkie beczułki z kończącego się sezonu piwnego muszą zostać opróżnione. Krasnoludy tłumaczą to następująco: piwo nie może skwaśnieć i się zmarnować. Rozlanie choćby kropli piwa przynosi pecha przez cały nadchodzący rok.


Zachęcam także do POLUBIENIA gry Warheim FS na FB,
dołączenia do BLOGOSFERY oraz komentowania wpisów!
Zapraszam także na forum AZYLIUM, które skupia graczy
Mordheim i Warheim FS.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz