Storytel na swojej stronie zapowiedział powieść i streścił fabułę w następujący sposób:
Brawurowa, wielowątkowa powieść sensacyjno-historyczna o trudnej tożsamości, męstwie, honorze, zdradzie i zemście rozgrywająca się w ciągu czterdziestu lat w przedwojennym Lwowie, wojennej Grecji i powojennym Bytomiu, nieprzewidywalna jak... piłka nożna, od której zależało życie (lub śmierć) bohaterów. Głównymi bohaterami książki są Walter i Bernard Pykowie, dwóch braci stryjecznych z Górnego Śląska. Wielka historia zmieni ich w Niemca i Polaka, wielka polityka zrobi z nich komunistę i prawicowca, a wielka miłość do pięknej Macedonki Eleny sprawi, że ostatecznie staną się śmiertelnym wrogami...
W trzeciej części swojej greckiej trylogii Maciej Siembieda po raz kolejny zaprasza w wyrafinowaną, mocno trzymającą w napięciu (i niemalże filmową!) czytelniczą podróż, w której po mistrzowsku łączy prawdziwe wydarzenia i losy realnych postaci z fikcją literacką.
"– Kto to jest Kairos?
– Młodzieniec z bardzo starego mitu. Jest bóstwem szansy. Raz w życiu przechodzi koło ciebie, a wtedy możesz go chwycić za rękaw i zdecydować o swoim dalszym losie. Kairos zatrzymany w tym jednym jedynym momencie zaprowadzi cię na drogę szczęścia. Ale jeśli go przegapisz, gorzko pożałujesz."
Maciej Siembieda - jest pisarzem z trzydziestoletnim doświadczeniem reporterskim. Zajmuje się dziennikarskimi śledztwami historycznymi. Trzykrotnie otrzymał za nie Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Laureat ponad dwudziestu nagród w konkursach na reportaż. Publikował w najważniejszych polskich tytułach prasowych – od „Kultury” (Paryż) po gazety codzienne. Wydał cztery zbiory reportaży oraz podręcznik ich pisania, popularny nie tylko wśród studentów dziennikarstwa. Jako autor zadebiutował w 2017 r. powieścią „444”. Czytelnicy pokochali kolejne jego książki „Miejsce i imię”, „Gambit” i wydaną w 2021 roku powieść „Kukły”. W swoich thrillerach po mistrzowsku wykorzystujących elementy prawdziwych historii, nadając im sensacyjną ramę i tempo.
Trylogię Grecką kierowane sobie tylko wiadomymi przesłankami podsunęły mi w propozycjach algorytmy Storytela. Posłuchałem i wsiąkłem...
Kairos to godne zamknięcie Trylogii Greckiej, a Maciej Siembieda utrzymał poziom cyklu, kończąc bój z tarczą.
Trzeci tom, oprócz świetnie napisanej historii i przedstawionych bohaterów, jest dla mnie ważny także z powodu miejsca w którym dzieje się powieść. Część historii, podobnie jak w poprzednich tomach, rozgrywa się bowiem na Śląsku i dla kogoś, kto nie zna tego regionu jest to świetne wprowadzenie w niełatwą historię tej krainy i zamieszkujących ją na przestrzeni dziesięcioleci ludzi.
Więcej o samej powieści przeczytacie między innymi na łamach portalkryminalny.pl oraz kriminalnatalerzu.pl i nakanapie.pl.
W chwili gdy piszę tego posta, czytany przez Przemysława Bluszcza audiobook oceniły 434 osób, a w 5 stopniowej skali otrzymał ocenę 4.9.
Audiobook na łamach serwisu Storytel znajdziecie TUTAJ.
Audiobook na łamach serwisu Storytel znajdziecie TUTAJ.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz