poniedziałek, 10 listopada 2014

Historia magii. Część 19. Magistrowie a religia.

Magistrowie Magii podchodzą do religii w sposób bardzo praktyczny i mało natchniony. Chociaż poszczególne Kolegia różnią się między sobą podejściem do spraw wiary, wszystkie pozostają pod silnym wpływem Teclisa i Finreira.

Naturalnie, Magistrowie Magii są świadomi istnienia bogów oraz demonów i nie lekceważą niezwykle silnego wpływu, jakie owe byty wywierają na świat. Magowie starają się nie obrażać bogów i składają im ofiary równie często jak zwykli mieszkańcy Imperium, a nawet częściej, szczególnie Kolegium Ametystu, ze względu na więzi z Kultem Morra. Jednak czarodzieje nie są osobami mocno wierzącymi i traktują religię w kategoriach zwyczaju. Istnieje bowiem delikatna granica pomiędzy szacunkiem a oddawaniem czci, i większość Magistrów nigdy jej nie przekracza, co budzi zrozumiałe zdziwienie lub niechęć kapłanów oraz wyznawców bóstw czczonych w Imperium.

W trudnych czasach wiele kultów religijnych Imperium zwracało się o pomoc do danego Kolegium Magii - oczywiście całkowicie nieoficjalnie. Wzajemna pomoc stworzyła pomiędzy świątyniami a niektórymi Kolegiami pewne więzi, które Magistrowie mogą wykorzystać, aby uzyskać pomoc w trudnej sprawie.
  • Kolegium Ametystu łączą bardzo silne, wręcz oczywiste więzi z Kultem Morra.
  • Kolegium Bursztynu utrzymuje sporadyczne kontakty z Kultem Taala oraz w mniejszym stopniu, z Kultem Rhyi. Magistrowie Bursztynu często pomagają chronić dzikie zakątki przyrody i stąd wynikają ich kontakty z kultami przyrody.
  • Kolegium Cienia nie utrzymuje żadnych oficjalnych kontaktów z żadnym z oficjalnych kultów religijnych Imperium.
  • Kolegium Jadeitu utrzymuje bliskie kontakty z Kultem Taala i Rhyi, a także z wiejskimi świątynia Kultu Shallyi. Także wyznawcy Mannana zazwyczaj czują się niezwykle dobrze w towarzystwie Magistrów Jadeitu, lecz pomiędzy tymi dwoma organizacjami nigdy nie podpisano żadnych oficjalnych porozumień.
  • Pogłoski dotyczące konsultacji uczonych Vereny i czarodziejów Kolegium Niebios nigdy nie zostały potwierdzone ani zdementowane. Kontakty z Astromantami utrzymują również odłamy Kultu Morra, w jego aspekcie boga snów.
  • Kolegium Płomienia często wspiera Armię Imperialną, jednak z tego powodu nie zdobyło szczególnych względów żadnego kultu, nawet Świątyni Sigmara. Relacje z Kultem Mannana również nie układają się najlepiej, gdyż Patriarcha Kolegium Płomienia raczył opisać kiedyś dziedzinę boga mórz jako brudną sadzawkę po której w cuchnących baliach pływają śmierdzące przygłupy.
  • Kolegium Światła posiada pewne powiązania z Kultami Vereny i Shallyi oraz Solkana i Alluminasa, zwłaszcza w zakresie przypadków leczenia, egzorcyzmów i zwalczania demonologii.
  • Kolegium Złota próbowało nawiązać bliższe kontakty z krasnoludzkimi Kowalami Run, jednak bez większych rezultatów, gdyż krasnoludy zazdrośnie strzegą swoich tajemnic. Altdorfscy plotkarze insynuują, iż w sprawę znikającego z Kolegium cennego kruszcu zamieszani są kapłani podstępnego Ranalda, lecz z pewnością plotki te są zwykłym oszczerstwem.

cdn.

Zachęcam także do POLUBIENIA gry Warheim FS na FB,
dołączenia do BLOGOSFERY oraz komentowania wpisów!
Zapraszam także na forum AZYLIUM, które skupia graczy
Mordheim i Warheim FS.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza