piątek, 7 listopada 2014

Galeria: Oldenlitz, Bazar.

Działo się to dwieście lat przed nastaniem rządów Imperatora Karla-Franza I, a rok po zakończeniu bitwy w czasie której dowodzone przez Magnusa Pobożnego wojska Imperium rozbiły u bram Kisleva przeklęte hordy Niewolników Ciemności, które przybyły z północy by zatopić Stary Świat w odmętach Chaosu.

Gdy dowodzona przez Josefa-Kaspara Geissbacha kompania awanturników rozprawiła się z nękającą osadę Bestią z Oldenlitz wdzięczni mieszczanie postanowili uczcić bohaterów i ufundowali ku ich czci monument zwany dziś 'Pomnikiem Pięciu'.

Posągi, wykonane przez mistrza gildii kamieniarzy Josepha Maurera i współpracujących z nim metalurgów i ludwisarzy, kilka tygodni po nagłym i tajemniczym odejściu bohaterów z Oldenlitz  stanęły na kamiennej kolumnie.

Po krótkich obradach, rada miejsca postanowiła, że pomnik powstanie nad studnią prowadzącą do leża Bestii z Oldenlitz. Wyburzono więc i zasypano studnię, a przy okazji rozebrano kilka położonych w okolicy budynków, które od lat popadały w ruinę. 

Bowiem dwa wieki temu dzielnica w której obecnie wznosi się 'Pomnik Pięciu' zamieszkana była głównie przez miejską biedotę, murwy i wszelkiej maści łotrów, którzy zyski czerpali przeważnie z krzywdy bliźniego. I tak oto, nawet po swoim odejściu Josef-Kaspar Geissbach i jego kompania zmieniali położone w pobliżu Salzenmund miasto.

W miejscu rozebranych budynków powstał plac na środku którego stanął ufundowany przez mieszczan monument. 'Pomnik Pięciu' szybko stał się celem pielgrzymek i wycieczek zarówno mieszkańców okolicznych osad jak i przyjezdnych z dalszych części Imperium, którzy z zainteresowaniem słuchali opowieści o walce z Bestią z Oldenlitz  oraz z fascynacją oglądali posągi wykonane przez rzemieślników z niezwykłym kunsztem i dbałością o szczegóły.

Albrecht Geldstein, który wówczas pełnił zaszczytną rolę mistrza gildii kupców w Oldenlitz szybko wypatrzył w tłumach pielgrzymów możliwość zysku. Kupiec wraz z Josephem Maurerem, mistrzem gildii kamieniarzy wpłynęli na rajców miejskich i uzyskali zgodę na wyburzenie kilku kolejnych budynków stojący w pobliżu 'Pomnika Pięciu'.

W pobliżu targowiska wzniesiono także karczmę 'Pod łbem bestii' oraz zbudowano ufundowaną przez gildię kamieniarzy strażnicę, w której od tamtej pory służbę pełni 'Bractwo Pięciu'. Ta kilkuosobowa finansowana przez radę miejską, wciąż istniejąca organizacja odpowiedzialna jest za konserwację i ochronę monumentu oraz przekazywanie historii o Josefie-Kasparze Geissbachu, Horgarze Tryggsonie, Dwimbarze Kurganssonie, Yuvielu i Theo Haleberrym kolejnym pokoleniom mieszkańców Oldenlitz.

Z biegiem czasu na powstałym wokół monumentu placu pojawiły się stragany w których zrzeszeni w gildii kupców handlarze oferowali głównie żywność, alkohol i wszelkiej maści używki, które cieszyły się sporym powodzeniem wśród odwiedzających miasto pielgrzymów.

Mijały lata, liczba wędrowców odwiedzających monument zaczęła się zmniejszać, a historia o pogromcach Bestii z Oldenlitz, pomimo wysiłku 'Bractwa Pięciu' zajęła swe miejsce wśród innych legend i gawęd związanych z miasteczkiem Oldenlitz.

I choć pomnik wciąż wznosi się nad placem targowym, choć monument uniknął zniszczenia podczas Burzy Chaosu, to żyjący obecnie w Oldenlitz mieszczanie z rzadka spoglądają w jego stronę. 

Cóż, może gdyby ktoś z kupujących na bazarze poświęcił chwilę zauważyłby, że pomimo nieurodzaju, wojny i wszelkich innych klęsk trapiących w ostatnich latach północne rubieże Imperium, oferowana na targowisku żywność nadzwyczaj długo zachowuje świeżość, a przyrządzone z niej potrawy są nadspodziewanie smaczne i sycące. A może to woda z Mglistych Wzgórz?
- Pomnik Pięciu, Historia i legendy Oldenlitz

Dziś mam dla szanownego państwa-draństwa zdjęcia Bazaru. Jest to pierwszy ze skończonych modułów, który wejdzie w skład makiet do miejskiego stołu do Warheim FS. Krótką historię powstania targowiska możecie przeczyta powyżej, a więcej informacji na temat powstawania targowiska znajdziecie na łamach bloga Danse Macabre.Zachęcam także do POLUBIENIA gry Warheim FS na FB,
dołączenia do BLOGOSFERY oraz komentowania wpisów!
Zapraszam także na forum AZYLIUM, które skupia graczy
Mordheim i Warheim FS.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz