wtorek, 25 czerwca 2019

Bretonnia, część 5 - Historia & polityka, część 1.

Za początek istnienia królestwa Bretonni powszechnie uznaje się AS979. To jednocześnie data koronacji Gillesa le Breton - pierwszego króla Bretonni - oraz początek rachuby według miejscowego kalendarza. W dalszej części podrozdziału wszystkie daty podawane są według Kalendarza Imperium, natomiast w nawiasie podane są daty zgodne z Kalendarzem Bretonni.

Większość mieszkańców Starego Świata postrzega politykę Bretonni przez pryzmat rycerskich przysiąg wierności, rodowych zatargów sięgających wiele stuleci wstecz, ale przede wszystkim jako pełne patosu i pompatyczności działania dworu królewskiego. I rzeczywiście jest to często spotykany element życia społecznego w Bretonni, podobnie jak formalny brak wpływu chłopów na rządy w krainie. Nie oznacza to jednak, że chłopi faktycznie nie mają nic do powiedzenia we własnym kraju. Wręcz przeciwnie, są jednym z dwóch elementów więzi feudalnych, która stanowi podstawę życia społecznego w Bretonni. To nierozerwalna sieć niewidzialnych, często umownych zależności między chłopem i panem, które niekiedy mają równie istotne znaczenie dla gospodarki kraju, co spektakularne rozgrywki między arystokratami.

ciąg dalszy nastąpi...
(a wszystkie wpisy fluffowe opublikowane dotychczas dostępne są w czytelni).

Będzie mi miło jeśli pozostawicie po sobie komentarz i udostępnicie ten post. Jeśli chcecie postawić mi kawę przycisk DONATE znajduje się poniżej.
I will be happy if you leave comments and share this post with friends. If you want to put me a coffee DONATE button is below.

 

Możecie także zostać Patronami DansE MacabrE i wesprzeć projekt za pośrednictwem strony patronite.pl.

A więcej o moim udziale na patronite.pl znajdziecie TUTAJ.
You can also become Patrons of DansE MacabrE and support the project through the patronite.pl website.

And more about my participation at patronite.pl can be found HERE.


Zachęcam także do POLUBIENIA gry Warheim FS na FB,
dołączenia do BLOGOSFERY oraz komentowania wpisów!
Zapraszam także na forum AZYLIUM, które skupia graczy
Mordheim i Warheim FS.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz