wtorek, 17 listopada 2020

Bretonnia, część 74 - Brionne, część 1. Kraina.

Oczu twych blask to gwiazd lśnienie,głos niczym słowicze kwilenie.
- Gilles d’Auran, poeta z Brionne

Gwiazdy, zawsze te gwiazdy… A cóż złego w lśnieniu górskich jezior? Albo blasku klejnotów? Ale nie. Briończyk zawsze wkomponuje gwiazdy. Zupełnie nie mają ucha do rymów.
- Mauricio Casale y Gortez, poeta z Estalii

Wymuskane paniczyki? Widziałam kiedyś, jak rycerze z Brionne na chwilę oderwali się od sporu o rym do słowa ‘gwiazdy’, a w mgnieniu oka wyrżnęli stado zwierzoludzi, a następnie spokojnie wrócili do przerwanej dyskusji o poezji. Przyznaję, że to dziwne, ale jak widać, nie przeszkadza w sprawnym zabijaniu.
- Marietta, najemniczka z Tilei

Brionne to spokojne księstwo, chronione ze wszystkich stron przez potężnych sąsiadów. Od południa księstwo Carcassone zapewnia ochronę przed atakami Zielonoskórych z gór Irrana. Od wschodu Quenelles stanowi barierę dla Orków z Masywu oraz tajemniczej magii z Athel Loren. Zaś od północy Akwitania przyjmuje na siebie większość ataków Zwierzoludzi z Lasu Chalon. Nawet morze wydaje się łaskawsze dla Brionnczyków niż dla mieszkańców pozostałych księstw.

Większość obszaru Brionne pokrywają pola uprawne, oprócz niewielkich pastwisk na południu i wschodzie. Krótki odcinek wybrzeża obfituje zarówno w typowe dla Bretonni wysokie klify, jak i łagodne, złociste plaże. U ujścia rzeki Brienne naturalna zatoka stanowi doskonałe miejsce do założenie portu. To tutaj, w mieście pięknym niczym klejnot w srebrnej koronie, zgodnie z nadużywanym przez poetów wersem dawnej pieśni, swoją siedzibę mają książęta z Brionne.

Inne miasta wznoszone są na wzór stolicy, czyli raczej z myślą o walorach estetycznych niż o względach praktycznych lub obronnych. Wiele szlacheckich zamków wspaniale komponuje się z krajobrazem, aczkolwiek wznoszą się w trudno dostępnych miejscach lub nie spełniają swych funkcji militarnych. Pałace Brionne mają duże okna i przestronne komnaty, które lepiej nadają się do wystawiania koncertów trubadurów niż prowadzenia obrony. Liczne wieżyczki niekiedy nie mają w ogóle tarasów, a jeśli już, to są one tak kruche, że nie nadają się nawet dla łuczników, nie mówiąc już o katapultach.

W Brionne nawet wioski wyglądają malowniczo, mimo oporu miejscowej ludności, która wolałaby raczej normalnie żyć, nawet jeśli oznaczałoby to brud i niezbyt urokliwe zapachu. Niestety, umiłowanie piękna rzadko idzie w parze z praktycznością i wymogami codziennego życia. Niektórzy arystokraci potrafili nieraz burzyć domy w osadzie, a potem wznosić je na nowo według swojej wizji sielskiej wioski. Zdarzało się nawet, iż zakazywali wszelkich czynności, które mogłyby zabrudzić domostwa w wiosce, a skrajnym przypadkiem było wprowadzenie nakazu mycia się przed wkroczeniem na jej teren. Nietrudno zgadnąć, że dla większości chłopów tego rodzaju zarządzenia okazywały się niemożliwe do spełnienia, więc uciekali do innych księstw, albo w lesie czy po drugiej stronie pobliskiego wzgórza, z dala od pańskiego wzroku, budowali drugą wioskę, która może była i brzydsza, ale dało się w niej żyć. Brionne jest więc usiane pięknymi, lecz całkowicie niezamieszkałymi osadami, którymi miejscowi władykowie chwalą się przed przyjezdnymi.

W zastępstwie potworów, które prawie nie występują na ziemiach księstwa, utrapieniem Brionne są choroby. Mimo wielu uczonych ksiąg spisanych przez książęcych medyków, nikt nie potrafi powiedzieć, w jaki sposób wybuchają nowe ogniska zarazy. Co roku gdzieś na terenie Brionne kolejna plaga dziesiątkuje populację, zarówno szlachtę, jak i chłopstwo, a potem wygasa równie gwałtownie, jak się pojawiła, bez wyraźnej przyczyny. Nie zawsze udaje się wykryć źródło choroby, a zdarzają się przypadki samosądów lub wieszania kultystów i podżegaczy odpowiedzialnych za rozsiewanie zarazy. Nierzadko były to niewinne osoby, które po prostu skupiły na sobie gniew sąsiadów lub lokalnego wielmoży.
ciąg dalszy nastąpi...
(a wszystkie wpisy fluffowe opublikowane dotychczas dostępne są w czytelni).

Możecie także zostać Patronami DansE MacabrE i wesprzeć projekt za pośrednictwem strony patronite.pl.

A więcej o moim udziale na patronite.pl znajdziecie TUTAJ.
You can also become Patrons of DansE MacabrE and support the project through the patronite.pl website.

And more about my participation at patronite.pl can be found HERE.

Zachęcam także do POLUBIENIA gry Warheim FS na FB,
dołączenia do BLOGOSFERY oraz komentowania wpisów!
Zapraszam także na forum AZYLIUM, które skupia graczy
Mordheim i Warheim FS.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz