poniedziałek, 23 września 2024

Storytel: Nocarz, Magdalena Kozak.

Szukając kolejnych audiobooków do przesłuchania, trafiłem na Nocarza Magdaleny Kozak. Grając wówczas w Świat Mroku traktującą o wampirach powieść przeczytałem niedługo po premierze, a było to jakieś 20 lat temu. Stwierdziłem, że zobaczę jak książka się zestarzała i co z niej zapamiętałem. 

Storytel na swojej stronie zapowiedział powieść i streścił fabułę w następujący sposób:

Praca w służbach specjalnych niektórych może pociągać, innych odstraszać. Wiadomo — stres, narażanie życia i jeszcze obowiązek, który każe trzymać język za zębami. Nie jest łatwo. Ale dla niektórych to sposób na życie. Dzięki ciągłej dawce adrenaliny we krwi czują, że istnieją. Taką drogę wybrał również bohater książki Magdaleny Kozak. Służbie dla Ojczyzny gotowy był poświęcić wszystko. Dostał nowe życie, nową tożsamość, nową misję. Trafił do tajnej jednostki ABW, która pod przykrywką standardowych działań zajmowała się walką z Renegatami — groźnym rodem wampirów. Stosując coraz nowsze i brutalniejsze metody, Renegaci pozyskiwali świeży, życiodajny pokarm i niebezpiecznie szybko powiększali swoje szeregi. Vesper stanął przed wyborem: ile można poświęcić dla obrony innych, ofiarować własne życie? A co będzie, jeśli wówczas sam zostanie wampirem?
Książka Magdaleny Kozak przedstawia intrygującą wizję polskiej rzeczywistości, w której rozgrywają się rzeczy, o jakich zwykłym obywatelom nawet się nie śniło. Nic w tej książce nie jest jednoznaczne, nawet dobro. Żaden bohater nie jest jednowymiarowy. Ta historia na pewno cię zaskoczy.
Jeśli myślałeś, że wampiry nie istnieją, zobacz, jak bardzo się myliłeś...

Powieść jest silnie inspirowana wampirami z uniwersum Świata Mroku, a całość osadzona jest w realiach wchodzącej do Unii Europejskiej Polski z początku XXI wieku. Tak jak w Świecie Mroku, tak też w powieści Magdaleny Kozak mamy dwie główne frakcje zwalczających się wzajemnie wampirów, z których pierwsza stara się zachować istnienie krwiopijców w tajemnicy i to właśnie w jej szeregi zostaje zrekrutowany główny bohater.

Więcej o samej powieści przeczytacie między innymi na łamach portalu polter oraz paradoks.

Jeśli chodzi o mnie to uważam, że powieść nie zestarzała się źle, w przeciwieństwie do samych wampirów, których obecnie jakby mniej w popkulturze. Jeśli lubicie szybką akcję, wyraźnie nakreślonych bohaterów i służby specjalne, to audiobook powinien się Wam spodobać. 

W chwili gdy piszę tego posta, czytany przez Krzysztofa Plewako-Szczerbińskiego audiobook oceniły 321 osoby, a w 5 stopniowej skali otrzymał ocenę 4.4.

Audiobook na łamach serwisu Storytel znajdziecie TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz