piątek, 2 września 2016

30-dniowe Wyzwanie Figurkowe. Dzień 2: Ulubiona gra bitewna?


Witam szanowne państwo-draństwo w drugim dniu 30-dniowego Wyzwania Figurkowego! Mam nadzieję, że niebawem pod tym postem pojawi się wiele komentarzy z odnośnikami do waszych wpisów, w których zaprezentujecie swoje ulubione gry bitewne!

***
Nikt ze stałych czytelników DansE MacabrE nie będzie zdziwiony, jeśli na powyższe pytanie odpowiem, że Moją ulubioną grą bitewną jest Warhammer Fantasy, a dokładniej Warheim Fantasy Skirmisz! Ale może jeszcze nie wszyscy wiedzą czym jest WFS?

Jeśli jeszcze ktoś z was jeszcze nie wie, Warheim FS to figurkowa gra bitewna (skirmish), przeznaczona dla dwóch i więcej graczy, osadzona w uniwersum Warhammer stworzonym przez brytyjską firmę GW

Warheim FS nie jest jednak oficjalnym produktem brytyjskiej firmy, a niekomercyjnym fanowskim projektem, nad którym od wielu lat, z waszym udziałem, mam przyjemność pracować.

W dużym skrócie i uproszczeniu mechanika Warheim FS to przede wszystkim odświeżenie zasad gry Mordheim o reguły edycji gry Warhammer Fantasy Battle oraz najpopularniejszych zasad domowych (home rules), ale nie tylko. Wplotłem w grę także kilka pomysłów i patentów zapożyczonych z innych systemów, które występują w grze jako opcjonalne zasady zaawansowane i dobrze spełniają swoje zadanie, jakim jest urozmaicenie rozgrywki.

Akcja gry została przeniesiona z Miasta Potępionych o nieco ponad 500 lat do przodu i osadzona na północnych rubieżach Imperium, bezdrożach i osadach skażonych w czasie Burzy Chaosu plugawym dotykiem Mrocznych Potęg.

Gra Warheim FS przeznaczona jest dla dwóch lub więcej graczy, a do rozgrywki potrzebne są, poza podręcznikiem, także figurki i makiety najlepiej w skali 28 mm oraz znane z rozgrywek w WFB kostki i miarka z podziałką w calach.

W trakcie gry w Warheim FS gracze dowodzą zbrojnymi kompaniami (w skład których wchodzi od 3 do 20 modeli), a celem rozgrywki jest wygranie składających się na kampanię potyczek. Scenariusze umieszczone w podręczniku zostały podzielone na scenariusze miejskie (toczone wewnątrz murów zdobytych przez Hordy Chaosu miast) oraz scenariusze wiejskie (toczone poza murami miast w pobliżu niewielkich splądrowanych osad, pośród groźnych leśnych ostępów czy na niebezpiecznych imperialnych gościńcach).Warheim FS to figurkowa gra bitewna, a więc do toczenia potyczek będziemy potrzebować modeli i makiet oraz stołu albo innej płaskiej powierzchni, najlepiej o wymiarach 120 x 120 cm.

Rozegranie jednego scenariusza zajmuje w zależności od doświadczenia graczy i zaawansowania drużyny którą dowodzą od godziny do dwóch, czasem trzech. I choć Warheim FS pozwala na indywidualne rozgrywki, to największą zabawę zapewnia kampania. Możliwość różnorodnego rozwoju dowodzonej przez siebie drużyny zapewnia dużo frajdy i satysfakcji. W zależności od wyboru, gracz może kłaść nacisk na ilość wojowników w drużynie lub kosztem liczebności kompanii uzbrajać wojowników w lepszy oręż, pancerze ale także inny ekwipunek - w tym duży wybór przedmiotów magicznych. Ponadto drużyny dysponują dostępem do machin wojennych i pojazdów, które umiejętnie wykorzystane mogą przechylić szalę zwycięstwa na naszą korzyść.

W grze ważna jest odpowiednia taktyka i strategia oraz umiejętne wykorzystanie atutów jakimi dysponują nasi wojownicy. Znaczenie ma także odpowiednie korzystanie z osłon jakie zapewniają makiety, czy właściwe wykorzystanie znajdujących się na polu bitwy obiektów specjalnych. 

Jeśli szanowne państwo-draństwo jest zainteresowane bardziej obszerną recenzją gry bitewnej Warheim FS to zapraszam do lektury wpisu autorstwa Sister of Mercy, który można znaleźć TUTAJ.

Przy okazji publikacji poprzedniej edycji podręcznika do gry, przygotowaliśmy dla szanownego państwa-draństwa wprowadzenie do gry Warheim FS, w którym wraz z Sister of Mercy krok po kroku omówiliśmy proces rekrutacji kompaniiprzygotowanie do gryrozgrywkę oraz następującą po niej sekwencję po potyczce.

Z kolei klikając w poniższy odnośnik szanowne państwo-draństwo może pobrać sobie pomoc dla graczy, to jest gotowy do wydruku plik zawierający zestawienie najczęściej używanych w czasie potyczek i bitew reguł, zasad specjalny oraz niezbędnych tabel.


Podręcznik do gry w Warheim FS w wersji 2k6 dostępny jest w dziale download w dwóch wersjach: pełnej i lekkiej, która prócz wprowadzenia zwykłej czcionki, dodatkowo została podzielona na części. 
***
Dzięki za uwagę! Więcej informacji na temat 30-dniowego Wyzwania Figurkowego znajdziecie TUTAJ!Zachęcam szanowne państwo-draństwo do aktywnego udziału!

Zachęcam także do POLUBIENIA gry Warheim FS na FB,
dołączenia do BLOGOSFERY oraz komentowania wpisów!
Zapraszam także na forum AZYLIUM, które skupia graczy
Mordheim i Warheim FS.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz