piątek, 6 września 2013

30-dniowe Wyzwanie WFRP. Dzień 6: Ulubione bóstwo.

Ulubione bóstwo uniwersum Warhammera? Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bowiem w każdym panteonie jest bóstwo które lubię bardziej niż inne.

W przypadku zamieszkujących Imperium ludzi są to Sigmar i Ulryk

Choć w Starym Świecie ludzie czczą wielu bogów, to za najciekawsze uważam kulty Młotodzierżcy i Pana Wilków. I to właśnie tych bogów wybierałem najczęściej na patronów postaci w które wcielałem się podczas sesji WFRP. To także dwa czczone w Imperium bóstwa, których wierni od pokoleń toczą mniej lub bardziej otwartą wojnę domową. Konflikt pomiędzy wyznawcami Młotodzierżcy i Pana Wilków wielokrotnie pojawiał się podczas prowadzonych przeze mnie sesji. Czasem bohaterowie jednoczyli się przeciw wspólnemu wrogowi i zapominali o starych waśniach innym razem konflikt narastał, a strony występowały przeciw sobie w bratobójczej wojnie ku uciesze Mrocznych Potęg.

Kult Sigmara Młotodzierżcy symbolizuje siłę wspólnoty, rozum i postęp techniczny. Kościół Sigmara jest sformalizowany, hierarchiczny i uporządkowany, a duchowni nie stronią od bogactwa, przepychu i wygody. Ale kult Patrona Imperium to także kościół wieszczących zagładę świata fanatycznych Flagelantów, łowców czarownic oraz Prezbiterów Sigmara z Zakonu Srebrnego Młota, którzy z zapałem neofitów tropią mutantów i kultystów Chaosu, których podłe knowania zagrażają Lennu Sigmara.


Z kolei kościół Ulryka to kult jednostki, instynkt, tradycja i silna nieufność wobec postępu technicznego. Struktura kultu Ulryka przypomina watahę, a poszczególne świątynie cieszą się dość dużą autonomią, zaś duchowni Pana Zimy i Wilków nie przywiązują większej wagi do bogactwa, stawiając sprawność fizyczną nad blichtr i komfort. Ale kult Ulryka to także zakuci w zbroje i wilcze skóry Templariusze Białego Wilka, porywczy rycerze zakonni, którzy z pasją tropią i niszczą wrogów zagrażających Miastu Białego Wilka i Północy.

Sigmar i Ulryk. Dwa potężne kulty skupiające wokół siebie rzesze wojowników i rycerzy zakonnych. Dwa potężne kulty walczące ze sługami Potęg Chaosu, Zielonoskórymi i Nieumarłymi. Wreszcie dwa kulty, które w wyniku bratobójczej wojny niemal przyczyniły się do upadku Imperium...

***

30-dniowe Wyzwanie WFRP to inicjatywa, którą Adriano Kuc rozpoczął na swoim blogu. Więcej informacji na temat zabawy, listę pytań i reguły szanowne państwo-draństwo znajdzie czytając wpis na gryfabularne.blogspot.com.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz